اخبار | تارخ ارسال : 31-05-1399, 06:41 | 294 بار بازدید شده

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران از قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا به خاطر کوتاهی‌های شهردار تهران در امور دسترس‌پذیری معلولان در سطح شهر و خدمات به آنها در جایگاه قانونی برای پیشبرد اهداف معلولان به پیروز حناچی تذکر دهد.

 علی همت محمود نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: علیرغم مصوبات جلسات هفتم و هشتم ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور هیچ یک از سرفصل‌های مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری در واحدهای دانشگاهی برای مهندسان معماری، عمران و فنی تعریف نشده است.

وی با اشاره به جمعیت یک میلیون و 450 هزار نفری معلولان شناسایی شده در سازمان بهزیستی گفت: این گروه از جامعه به منظور تردد در سطح شهر و انجام امور درمانی و اداری با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند که متأسفانه توجهی به مسائل مناسب‌سازی از سوی مسئولان نمی‌شود.

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران  با اشاره به مشکلات عدیده‌ای معلولان خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورهای همسایه  همانند عراق، خدمات ویژه‌ای برای معلولان در فرودگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود و این در حالیست که برخی از خدمات معلولان و جانبازان در کشور ما از کشورهای جهان سوم نیز عقب‌افتاده‌تر است چرا که در بسیاری از شهرهای کشور  بالابر ویژه برای معلولان در فرودگاه‌ها پیش‌بینی نشده است و صراحتا از افراد معلول خواسته می‌شود تا برای سوار شدن و  پیاده شدن خود فکری کنند.

محمودنژاد اضافه کرد: شیوع ویروس کرونا و ریسک بالای خطر ابتلای آن در بین معلولان باعث شده که این گروه از جامعه از دریافت خدمات حمل و نقل عمومی محروم بمانند و در این زمینه باید هزینه بسیاری زیادی را برای تردد در سطح شهر پرداخت کنند و متاسفانه شهرداری تهران نیز در این زمینه اقدامی را برای رفع این مشکلات انجام نمی‌دهد.

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران تصریح کرد: متاسفانه  مسئله دسترس پذیری برای معلولان در سطح شهرها  از سوی شهرداری‌ها بویژه شهرداری تهران  به فراموشی سپرده شده و این در حالیست که در دوره مدیریت شهری گذشته، قالیباف شهردار اسبق تهران 3 نفر از  افراد داری معلولیت را به عنوان مشاور شهردار در امور شهر دسترس پذیری انتخاب کرده بود که در این دوره عملاً این افراد برکنار شده‌اند و نه تنها جایگزینی برای آنها انتخاب نشده است بلکه مسائل معلولان در این دوره به طور کلی رها  شده است.

محمودنژاد از محمدباقر قالیباف؛ رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا نسبت به کوتاهی‌های پیروز حناچی شهردار تهران در امور دسترس‌پذیری معلولان در سطح شهر و خدمات به آنها در جایگاه قانونی خود برای پیشبرد اهداف معلولان تذکر دهد.


برچسب ها برچسب ها: